Τετάρτη 12 Απριλίου 2017

Ήττα-αποκλεισμός από την ιστορική Καστοριά!!!

Στο Π.Ε.Α.Κ.Ι. οι Ερασιτέχνες του Π.Α.Σ. Γιάννινα φιλοξένησαν για το θεσμό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ελλάδος την ιστορική ομάδα της Καστοριάς και γνώρισαν την ήττα-αποκλεισμό με σκορ 0-2!

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν πριν συμπληρωθεί καν το πρώτο 5λεπτο του αγώνα. Στη συνέχεια ο Π.Α.Σ. προσπάθησε να απαντήσει, αλλά με βαθιές μπαλιές που πραγματοποιούσε δεν θα μπορούσε να είναι αποτελεσματικός. Η φιλοξενούμενη ομάδα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι κυανόλευκοι έδειξαν να μπαίνουν πιο "ορεξάτοι", αλλά ένα δεύτερο γρήγορο γκολ από τους "γουναράδες" τους έκοψε τα φτερά. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και θα μπορούσαν να είχαν μειώσει το σκορ, αλλά δεν ήταν εύστοχοι στην τελική τους προσπάθεια.

Το φιλμ του αγώνα :

Στο 4΄ Μαντζάνας δέχεται τη πάσα από βαθιά μπαλιά και από πλάγια δεξιά σουτάρει και ανοίγει το σκορ.

Στο 18΄ σέντρα του Τάτση, σουτ του Αλεξίου, μπλοκάρει ο Κράτσιος.

Στο 33΄ ο Παπαδόπουλος Ε. κάνει παράλληλη πάσα από αριστερά μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά δεν βρίσκεται κανείς να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Στο 40΄ απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ψαρρά, η μπάλα περνάει λίγο άουτ.

Στο 43΄ δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή για τον Νίνο της Καστοριάς.

Λήξη ημιχρόνου

Στο 48΄ πλασέ του Παπδόπουλου Ε. από κοντά, σε κόρνερ βγάζει ο Γιαλμάς.

Στο 55΄ ασίστ του Σίμου στον Ντάμζι, που με δυνατό σουτ κάνει το 0-2.

Στο 57΄ πάσα του Μηλιάτη στον Ντάμζι, αυτός σουτάρει από πλάγια αριστερά και η μπάλα περνάει λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Παπαιωάννου.

Στο 70΄ κόρνερ από τον Λιάπη, κεφαλιά του Λιάσου από κοντά και η μπάλα άουτ.

Στο 72΄ ασίστ του Λιάπη στον Σαββίδη, που από κοντά δεν μπορεί να νικήσει τον Γιαλμά.

Στο 90΄ ωραίο σουτ του Χασάι εκτός περιοχής, αποκρούει εντυπωσιακά ο Παπαιωάννου.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Παπαϊωάννου, Αλεξίου, Μπελά, Βλαχόπουλος (73' Παπαδόπουλος Κ.), Γώγος, Λάμπίρης, Λιάσος, Μούτσιος, Παπαδόπουλος Ε.,  Ψαρράς Ι. (58' Σαββίδης), Τάτσης (46' Λιάππης)

ΚΑΣΤΟΡΙΑ: Κράτσιος (46' Γιαλμάς), Σίφος, Νίνο, Νέδος, Πετρόφ, Αντωνιάδης, Ντάμζι, Μηλιάτης, Χασάι, Ράπο (77' Τσόπρας), Μαντζάνος (91' Μελισσανίδης)